Eğitim

Antrepo tipleri

Antrepo tipleri nelerdir? Genel antrepolar, özel antrepolar...

Antrepolar genel ve özel olmak üzere ikiye ayrılır.  Genel antrepolarda antrepoyu kullanan ve işleten kişiler farklı olurken özel antrepolarda antrepoyu kullanan ve işleten aynı kişidir.

Genel antrepolar A, B ve F tipi, özel antrepolar ise C, D ve E tipi olarak üç gruba ayrılır.

Genel Antrepolar

A tipi Antrepo: Antrepoyu işleten kişinin stok kayıtlarını tuttuğu ve antrepoya koyulan eşyalardan antrepoyu işleten kişinin sorumlu olduğu genel antrepo tipidir.  Antrepodaki eşyalarda bir noksanlık olması durumunda antrepo işleticisi eksik olan eşyalarla ilgili gerekli işlemler yapılamadığında gümrük vergisi ödemek zorunda kalır.

B tipi Antrepo: B tipi antrepo, antrepoya koyulan eşyalardan kullanıcını sorumlu olduğu genel bir antrepo tipidir. Antrepo işletici antrepoya koyulan eşyalardan sorumlu değildir ve stok kaydı tutma zorunluluğu da yoktur.

B tipi antrepolarda stok kaydı tutulmadığından dolayı Gümrük İdaresi ile ilgili yapılacak işlemler beyanname ile kontrol edilir.

F tipi Antrepo: F tipi antrepolar Gümrük İdaresi tarafından işletilir. Bu antrepolarda kaçak eşyalar tutulur.

Özel Antrepolar

C tipi Antrepo: Antrepoya alınan  eşyalardan aynı kişinin sorumlu olduğu özel antrepo tipidir. C tipi antrepoların işleticisi ve kullanıcı aynı kişidir.

D tipi Antrepo: D tipi antrepoların işleticisi ve kullanıcı aynı kişidir. Bu antrepodaki öne çıkan özellik ise antrepoya alınan eşyaların antrepoya alındığı tarihteki kıymeti ve değeri üzerinden vergi alınmasıdır.

E tipi Antrepo: İşleticisi ve kullanıcı aynı olan bu antrepo tipinde kişinin eşyalarının tutulduğu depo yerinin antrepo olarak kabul edilmesi veya deposu yoksa bile eşyalara antrepo rejimi kurallarının uygulandığı özel antrepo tipidir.

Bir cevap yazın