Eğitim

PTT staj başvurusu 2018

PTT staj başvurusu 2018 yılında nasıl yapılıyor? Türkiye’nin en büyük Anonim Şirketlerinden biri olan Posta ve Telgraf Teşkilatı ya da kısa adıyla PTT,  iş alımlarında aldığı yüksek sayıdaki personel sayısıyla gelişmeye ve büyüme hızla devam etmektedir. Personel alımlarına devam eden PTT, stajyer alımlarında da alım yapmaktadır.

PTT staj başvurusu

PTT’de staj yapmak isteyen kişiler PTT staj başvurusu için öncelikle bulundukları ilin Baş Müdürlüğüne müracaatta bulunmaları gerekmektedir. PTT genelde yapılan başvuruları kabul etmektedir.

Staj başvurusunda bulunmadan önce staj için gerekli olan formların doldurulması gerekmektedir.  Formların yanında nüfus cüzdanı fotokopisinin de bulunması gerekiyor. Formları PTT Baş Müdürlüğüne teslim ettikten sonra PTT’ye yapılan staj başvurularının süresinin tamamlanmasının ardından staj başvuru sonuçları belli olur. Sizi telefonla ararlar yada başvuru sonucunu öğrenmek için size söyledikleri tarihte Baş Müdürlüğe giderek staj sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

PTT Staj başvuru formunda stajı ne zaman yapacağınızı siz seçersiniz ve PTT tarafından bu zamanın uygun görülmesi halinde stajınızı belirlediğiniz zaman içinde yaparsınız.

Meslek Lisesi öğrencileri PTT’de staj yapabilmekte midir?

Meslek Lisesi öğrencilerinin  PTT’ye  başvuruda bulunmaları durumunda, belirlenen kontenjan dahilinde,  3308 Sayılı Çıraklık ve Mesleki Eğitim Kanununun 18. Maddesi gereğince PTT işyerlerinde  (PTT Merkez ve Şubeleri, Posta İşleme ve Kargo Birimleri, kreş ve sosyal tesisler, atölye vb.) staj yapma imkanı sağlanmaktadır. Bu öğrencilere yapacakları beceri eğitimi (staj) nedeniyle, söz konusu Kanunun 25. Maddesi gereğince asgari ücretin 1/3’ü kadar ücret ödenmektedir. [1]

Üniversite öğrencileri PTT’de staj yapabilmekte midir?

Üniversite öğrencileri PTT’ye başvuruda bulunmaları durumunda,  staj yapma imkanı sağlanabilmektedir. [2]

PTT staj ücreti?

3308 sayılı mesleki eğitim kanunu gereğince PTT’de staj yapan öğrencilere askari ücretin yüzde otuzu oranında aylık ücret ödenmektedir. 2018 yılındaki askari ücretin %30’u yaklaşık olarak 480 TL etmektedir.

PTT staj defteri nedir?

PTT’de staj yapanların her gün staj defterine ne yaptıklarını yazmaları gerekmektedir. Staj defteri genelde  üniversite ve okul tarafından öğrencilere verilir. Staj defterine gün içinde neler yaptıklarınızı, tarihi ve kendi imzanızı atarak staj defterinize amir tarafından kaşe ve imza atılır ve onaylanır. Staj sonunda staj defteriniz ve staj raporunuz eğitim gördüğünüz yere teslim edilir.

Kaynakça: [1], [2] PTT

Bir cevap yazın